Археологічний музей, м. Чигирин
Черкаси – Чигирин – Суботів – с. Медведівка – Холодний Яр – Хутір Буда – с. Стецівка – Черкаси
На території НІКЗ “Чигирин” під охороною держави перебувають 4 пам’ятники археології, 13 історії, 6 архітектури, 3 природи, 1 монументального мистецтва. До унікальних пам’яток національного значення належать городище чорнопільської культури (ІХ-VІІ ст до н.е.) та Іллінська церква в с. Суботів, Свято-Миколаївська церква в с. Стецівка, 1000-літній дуб на хуторі Буда.
Подорож починається з відвідування музею Богдана Хмельницького в Чигирині. Праворуч від музею височіє Храм святих апостолів Петра і Павла та його автентичні залишки епохи Середньовіччя. Біля церкви встановлено пам’ятник метрополиту Йосипу Нелюбовичу-Тукальському, який в 70-х роках 17 століття був настоятелем храму.
Дорогою до Замкової гори знаходиться каплиця Покрови Пресвятої Богородиці. В ній перепоховані рештки козаків і жителів міста із цвинтаря 17 століття, знайдені під час археологічних досліджень. Від каплиці кам’яні сходи ведуть на верхівку Замкової гори, з якої відкривається неповторна панорама Чигирина та його околиць. По дорозі із Замкової гори до Суботова поблизу парку ім. Т.Г.Шевченка розташований новостворений музей археології, де відображена стародавня історія регіону Середнього Подніпров’я.
За околицями Чигирина, обабіч шляху, зустрічаються кургани – свідки сивої давнини. При в’їзді в Суботів з боку Чигирина постає велична споруда визначної архітектурної пам’ятки XVІІ ст. – церква Святого Іллі, нині діюча. Цей храм збудований за наказом і коштом Б. Хмельницького. Церква мала призначення родової усипальниці гетьмана і одночасно була частиною оборонної системи місцевого замку. За літописом, в 1657 р., в цій церкві і було поховано великого гетьмана. У XIX ст. біля церкви добудували дзвіницю.
Поруч із церквою розташоване замчище Б.Хмельницького площею біля 2 га. Археологами досліджена лише невелика його частина. Виявлені залишки підмурків на сьогодні музеєфікуються.
З центру Суботова повертаємо вузенькою вуличкою до трьох криниць. Це ще одна пам’ятка, пов’язана з ім’ям Б.Хмельницького. За легендою ці криниці викопані за наказом гетьмана на місці козацького шпиталю.
По дорозі із Суботова на Холодний Яр зупиняємось в с. Медведівка. Уродженцем Медведівки був Максим Залізняк – один із ватажків найбільшого козацького повстання 1768 року Коліївщини.
З Медведівки шлях туристичної подорожі простягається до Холодного Яру. У глибині Холоднго Яру розташована пам’ятка археології національного значення – Мотронинське городище скіфського часу (VII-V ст. до н.е.). Біля одного з валів городища встановлено пам’ятник партизанам Холодного Яру.
За кілька кілометрів від Мотронинського городища на хуторі Буда є одна з трагічних пам’яток часів останньої війни – братська могила мешканців хутора, знищеного окупантами 18 червня 1943 року. Безмовним свідком тієї трагедії, як і багатьох інших подій, був 1000 літній дуб Максима Залізняка. Цей патріарх Холодноярських лісів є одним із найстаріших і найвідоміших дерев України і Європи.
Археологічний музей, м. Чигирин
Історичний музей, с. Суботів
Етнографічний музей, с. Стецівка
Музей Богдана Хмельницького